Mowa kociego ciała i inne ciekawostki

Kocia mowa ciała
 
Jak czytać ułożenie kociego ciała
Koty wykorzystują je do informowania o swoim samopoczuciu bądź nastroju.Jeśli kot odwróci się do nas tyłem musimy go zostawić bo nie ma ochoty na głaskanie.
Właściciele mówią, że kot jest obrażony,, bo często zdarza się to gdy uprzednio na przykład obcięliśmy mu pazury.

Kiedy kot rozkłada się u naszych stóp oznacza to, że ma do nas zaufanie.Gdy leży na boku oznacza, że jest odprężony i czuję się pewnie w danym otoczeniu.Jeśli siedzi na czterech łapach oznacza to, że nie jest zdecydowany (czy chce leżeć, czy siedzieć) albo że nie czuje się pewnie. Dlatego jest w pozycji, która pozwala na szybki start do ataku lub ucieczki.Jeśli leży na grzbiecie może w ten sposób wyrazić zaufanie,odprężenie albo chęć do zabawy.Trzeba jednak poznać swojego kota, bo może być to tylko pozycja wypoczynkowa.

Przestraszony kot stroszy sierść,szczególnie jest to widoczne na grzebiecie i ogonie. Na takiego kota trzeba uważać, bo zmuszony może zaatakować.
Taką postawę można zaobserwować u kociąt gdy się bawią.

Koty bardzo różnie reagują na stres i zagrożenie. Niekiedy od razu przybierają postawę grożącą. Są koty, które najpierw przypadają do ziemi, udają mniejszego, uszy kładą po sobie, nie stroszą sierści, próbują wtopić się niejako w podłoże, co wyraźnie zdradza, że się boją. Gdy do tego jeszcze źrenice są wielkie i okrągłe (oczy wydają się czarne), znaczy to, że kot jest na skraju swoich możliwości adaptacyjnych, i należy go zostawić w spokoju. W razie potrzeby będzie się bronił do upadłego. Kota, który stracił kontrolę nad swoimi emocjami, nie da się opanować ani uspokoić słowami czy głaskaniem, zupełnie, jakby miał "wyłączone" myślenie i ocenę sytuacji.

Kot, który przysiada spięty do skoku, wydając przy tym przeciągłe, głuche warczenie, trzymając ogon blisko ciała i machając nim na boki, wyraża swoją postawą agresję. To kot gotowy do ataku. Podobnie kot, który przysiada, ale ogon ma podkulony pomiędzy tylnymi łapami, jest potencjalnie niebezpieczny - podkulony ogon to już prawdziwy strach. oczywiście sama postawa to za mało, żeby ocenić poziom strachu czy agresji u kota, ważna jest głowa, położenie uszu, i inne sygnały. Jeśli kot jest spięty do skoku, a przy tym warczy, uszy ma postawione i skierowane do przodu, a wąsy nastroszone, jest duże prawdopodobieństwo, że taki kot nie ma zamiaru ustąpić, i lepiej z nim nie zadzierać.
                                                                                                            
                                                                                                       Opracowała Zuzanna Cybulska




Jak długo żyją koty?
Wielu sądzi, że jeden rok życia kota to siedem lat życia człowieka... A jak jest - poczytaj TUTAJ

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz